Poduszki Dekoracyjne: Jedwabny Ikat z Uzbekistanu
W sercu Azji Środkowej, w pięknych krajobrazach Uzbekistanu, rodzi się jedno z najbardziej fascynujących dzieł sztuki tekstylnej - tkaniny Ikat. To mistrzowskie połączenie tradycji tkackich, umiejętności rękodzielniczych i odważnych wzorów, które od wieków zachwycają i inspirują. W Multi-Kulti znajdziesz poduszki dekoracyjne szyte z jedwabnego Ikatu, prosto z Uzbekistanu!Tkaniny Ikat to wyjątkowy przykład ręcznego tkactwa, w którym każdy krok procesu jest aktem twórczym. Niezwykłość Ikatu polega na tym, że nici najpierw są barwione według wzoru, a dopiero potem tkany jest z nich materiał! To złożony proces, który wymaga precyzji i wyczucia kolorów, a efektem są niepowtarzalne i dynamiczne wzory.
Charakterystyczne są nierówne, rozmyte krawędzie wzorów. Co równie ciekawe, ta niezwykła technika znana jest także w innych zakątkach świata: w Malezji, Tajlandii, Japonii a nawet w Ameryce Południowej. Jednak wzory z Uzbekistanu są wyjątkowe właśnie dla tego regionu.
Orientalny Luksus: Jedwabne Poszewki Dekoracyjne
Tkaniny Ikat z Uzbekistanu wpisują się w dzisiejsze trendy, łącząc tradycję z nowoczesnością. Mogą zdobić przestrzeń jako piękne narzuty, zasłony, poduszki dekoracyjne czy ubrania. Ich żywe kolory i dynamiczne wzory dodają energii i charakteru każdemu miejscu, w którym się znajdują.Charakterystyczne dla oryginalnego Ikatu jest to, że pas tkaniny ma do 50 cm szerokości, stąd najłatwiej o uszycie z niego dekoracyjnych poszewek czy szali. Takie etniczne wzory pełne tradycji a nawet magii doskonale wpasują się w modne dzisiaj style boho i eklektyczny. Ale warto wiedzieć, że za taką ikatową dekoracyjną poduszką kryje się coś więcej…
Wzory Pełne Historii i Kultury
W Uzbekistanie każda tkanina Ikat opowiada historię. Wzory nawiązują do symboliki natury, mitów, tradycji rodzinnych i kultury regionu. Odczuwa się w nich duszę i pasję tkacza oraz głęboką relację z dziedzictwem przodków.Wzory takie jak kwiaty czy drzewa zmieniały się w silnie stylizowane formy. Wiele motywów pochodzi z okresu przedislamskiego, wywodzi się z uzbeckich i tureckich grup plemiennych i wiąże się z dawnymi wierzeniami w magię lub ochronne właściwości wzorów.
Kochkor shokhi, czyli zakręcone rogi baranów, tumar czyli trójkątne amulety, granaty, skorpiony oraz plamy w formie "oczka", to niektóre z wzorów, które symbolicznie miały chronić płodność noszącego je oraz chronić przed „złym okiem”. Kiedy wzory z jedwabnych tkanin zaczęto przenosić na ceramikę, wierzono, że chronią one przed …zatruciem.
A to historia!
W XVII wieku władcy nagradzali lojalnych urzędników obdarowując ich ikatowymi szatami. Kiedy w XIX wieku te tereny podbili Rosjanie, produkcja Ikatu przeniosła się z pracowni rzemieślniczych do spółdzielni, a handel – z bazarów do państwowych sklepów. Nowe wzory uświetniały historyczne wydarzenia – np. Rewolucję Październikową!Po odzyskaniu niepodległości, artyści z Uzbekistanu odzyskali też możliwość tkania własnych, tradycyjnych wzorów. Na szczęście sztuka ta nie została zapomniana i dziś możemy cieszyć oczy wspaniałymi wzorami, jakich nie spotkamy nigdzie indziej. Jednocześnie Uzbecy faktycznie noszą i ozdabiają wnętrza swoimi tradycyjnymi tkaninami, a panny młode obdarowywane są luksusowymi ikatami przez przyszłych teściów.
W całej Azji Środkowej - czy to w wiejskim jurcie, czy w miejskim domu - tkaniny i wzory były wszędzie. Od wzorzystych dywanów i ułożonej warstwowo pościeli, po materace, wyszywane poduszki dekoracyjne, wiszące na ścianach tkaniny i kolorowe ściany… Estetyka wnętrz oparta była na skomplikowanych wzorach i kolorach, tworzących atmosferę luksusu. Ikaty były częścią tego wzorzystego otoczenia, chętnie używaną przez wyższe klasy. Do innych, znanych także u nas tradycyjnych tkanin należały suzani. Tkaniny suzani były ręcznie haftowane, często jedwabnymi nićmi. Wykorzystywane były jako narzuty czy tkaniny na ścianę, ale także jako poduszki, elementy garderoby czy torebki.